Nauka kluczem do sukcesu

Post in Edukacja

,,Ucz się, ucz, bo nauka do potęgi klucz! ” – chyba niejednokrotnie usłyszałeś to od ludzi bardziej obytych. Jedni mówią, że czas zdobywania wiedzy jest niezwykły, a drudzy, że pamiętają go jako najokropniejszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie można tego ustalić, bo dostrzegalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po zakończeniu szkoły wysuwa indywidualną opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które aktualnie się uczą nagminnie narzekają, zaś z drugiej strony na myśl przychodzą historie mamy, w których tak niesamowicie szczęśliwie wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi ludźmi, a ich nastawienie zaskakiwało. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też są, aczkolwiek zazwyczaj w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego w inny sposób. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją określają całe swoje istnienie. Uzyskują wiedzę, którą mogą ulokować w poszczególnej dziedzinie, aczkolwiek nie uważają, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osoby, dla których edukacja kojarzy się tylko z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych stwierdzeń jest troszkę prawdy.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy zdobywają wiedzę, mają dobre wyniki jest prościej w życiu, bo trafić na dobre studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś chce profesjonalizować się w kierunku np. medycyny, nauka jest nieodzowna, a zdobyta wiedza będzie towarzyszyć przez calutki czas wykonywania swojego zawodu. Żadna pomyłka nie jest dopuszczalna. Osoby, które mają kłopoty z przyswajaniem wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do zdobywania wiedzy, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny przebywane na mozolnym powtarzaniu nudnego materiału na egzamin.

Streszczając: zdobyta wiedza i umiejętności towarzyszą nam ciągle, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje niemało kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.