Uzależenienia – jak oddziałują na pracę mózgu?

Post in Społeczeństwo

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś stracił życie, ponieważ robił coś, w czym nie dostrzegał niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod wpływem środków psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, ponieważ nie potrafi zauważyć różnicy między dobrem a złem. Smutne jest też to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi nie będzie”. To prawda, może wyjść z tego cało, jeśli nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno zachęcać do spróbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga uzależnienia.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd zewnętrzny, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się podejście do postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych zaburza pracę mózgu. Niejednokrotnie są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa radość, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by rozpisywać się do woli.

tabletki na powiększenie członka

Niesamowicie ciężko jest wyjść z tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma wrażenie, że cierpi każdy skrawek jej ciała, a przez to okalecza się, żeby skupić uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która była na odwyku już nie powróci do nałogu. Potrzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą kolejną działką się pogłębia. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też wspomnieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach jest rozdrobnione szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

W tym temacie można się rozpisywać nieskończenie. Warto wiedzieć o niekorzystnym działaniu tych wszystkich substancji, bo ta wiedza może ochronić społeczeństwo przed dopuszczeniem się wielkiego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia.